Jak wybrać płyn do mycia naczyń?

Jak wybrać płyn do mycia naczyń?

Niezależnie od tego, czy posiadasz w wyposażeniu swojej kuchni zmywarkę, czy też myjesz naczynia klasycznie, płyn do mycia naczyń zawsze ci się przyda. Nie tylko istnieją naczynia, których nie należy zmywać zmywarką, ale przecież płyn do mycia naczyń często służy do wielu innych zadań. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wybrać najlepszy płyn do mycia naczyń? W czasach, gdy sklepowe półki aż uginają się od kolejnych propozycji, można zapomnieć o zdrowym rozsądku i warto na to uważać, bo wielu producentów właśnie na to czeka!

Jak wybrać płyn do mycia naczyń?

Wybór jest o tyle trudny, że gdy wejdziesz do sklepu, to szybko zauważysz, że płyn do mycia naczyń występuje dzisiaj w dziesiątkach odsłon. Różnią się między sobą nie tylko producentem i ceną. Jeden płyn do mycia naczyń może zupełnie inaczej pachnieć, drugi mieć inny kolor, a trzeci być przeznaczony do zupełnie innego rodzaju naczyń. Jeśli zatem szybko masz nauczyć się wybierać płyn do mycia naczyń, zwróć uwagę na bezpieczeństwo jego użytkowania, rodzaj opakowania, sposób dozowania oraz stężenie i rodzaj substancji czyszczących zawartych w składzie.

Płyn do mycia naczyń często jest środkiem naprawdę wielozadaniowym. Wielu z nas korzysta z niego nie tylko do mycia naczyń, ale także mycia podłogi, łazienki czy okien. Co więcej, okazuje się, że płyn do mycia naczyń potrafi jak nic innego spierać naprawdę trudne plamy. Wiele kobiet zauważyło, że płyn do mycia naczyń działa także cuda przy myciu biżuterii. Pewnie będzie dla ciebie zaskoczeniem, ale niejedna osoba twierdzi, że płyn do mycia naczyń jest niezastąpiony podczas mycia ręcznego!

Jak wybrać płyn do mycia naczyń, który sprosta wszystkim zadaniom?

Dobry płyn do mycia naczyń ma postać koncentratu. To właśnie wtedy możemy mówić o odpowiednim stężeniu substancji aktywnych, które będzie znacznie większe niż w zwykłych płynach zagęszczonych. Pamiętaj także, że płyn do mycia naczyń w postaci koncentratu zwyczajnie wystarczy ci na dłużej, bo musisz używać go znacznie mniej nawet do najgorszych zabrudzeń. Co więcej, to prosta droga do małego kroku w stronę dbałości o środowisko naturalne. Pamiętaj bowiem, że im rzadziej zmieniasz płyn, tym rzadziej też wyrzucasz opakowanie po nim.

Płyn do mycia naczyń zagęszczony zawiera jedynie środki zagęszczające. Te natomiast nie mają najmniejszego choćby wpływu na wydajność czy skuteczność. Ponadto starcza na krótko, a efekty są znacznie gorsze niż w przypadku płynu do naczyń w postaci koncentratu. Można jedynie mówić o wadzie koncentratu, jaką jest jego wyższa cena. Niesie ona jednak w sobie wydajność i skuteczność, za którą warto zapłacić.

Pamiętaj również, że dobry płyn do mycia naczyń w swoim składzie ma środki powierzchniowo czynne. Choć ten zwrot początkowo może przerażać, chodzi o to, by zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody - w ten sposób będzie ona skutecznie rozpływała się po powierzchni naczyń. Prowadzi to do znacznie skuteczniejszego wnikania w brud i finalnie czystych naczyń.

To chyba oczywiste, że dobry płyn do mycia naczyń to ten, który jest bezpieczny dla skóry twoich rąk i paznokci. Oczywiście, musi on zawierać środki chemiczne, jednak ich stężenie musi być bezpieczne, a dobrym dodatkiem są m.in. gliceryna czy lanolina, które stworzą warstwę ochronną dla wrażliwych części Twojego ciała. Dodatkowo możesz jednak stosować gumowe rękawiczki podczas mycia.