Podstawowe różnice między projektorami LED a DLP

Podstawowe różnice między projektorami LED a DLP

Projektory multimedialne stają się coraz bardziej powszechne. Wybieramy je zarówno do firmy i instytucji w rodzaju szkoły, ale także na własne potrzeby, gdy chcemy stworzyć domowe kino w najlepszym stylu. Okazuje się jednak, że ich kupno to nie taka znowu łatwa sprawa. Gdy bowiem chcesz znaleźć najlepszy model dla siebie online, okazuje się, że projektory mają dwa podstawowe rodzaje, które znacząco się od siebie różnią. W sieci znajdziesz projektory DLP i LED. Dlatego warto byś przed zakupem poznał podstawowe różnice między nimi.

Wybór najlepszego projektora dla siebie to nie taka łatwa sprawa. Zarówno projektory LED, jak i projektory DLP, mają co najmniej kilkaset modeli, z których każdy wydaje się być jeszcze lepszy. Jeśli zatem zastanawiasz się, który wybrać, zacznij od ustalenia swoich potrzeb. Inne projektory sprawdzą się w użytku domowym, by uzupełnić twoje klimatyczne kino domowe, a inne w biurowej sali konferencyjnej czy szkole. Oczywiście, istnieją również projektory uniwersalne, jednak musisz zdawać sobie sprawę, że uniwersalność zawsze uderza w jakość produktu.


Podstawowe różnice pomiędzy rzutnikami LED i DLP

Jak nietrudno zauważyć, w budowie zewnętrznej poszczególne projektory naprawdę niewiele się od siebie różnią. Z pewnością nie domyśliłbyś się, który z nich to LED, a który DLP, gdybyś miał rozpoznać je po samym wyglądzie. Okazuje się jednak, że w ich wnętrzu są skrajnie różne systemy, które mają wpływ na ostateczne wyświetlanie obrazu - jego jakość i płynność. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Na początek poznaj budowę pierwszych z nich. Projektory DLP składają się z ponad pół miliona niewielkich rozmiarów lustereczek, które znajdują się w modulatorze światła (chipie). Do samego modulatora światła przyłożone jest napięcie, którego zadaniem jest wprawiać lusterka w ciągły ruch. Biała lub czarna plamka pozostaje zależna przede wszystkim od położenia danego zwierciadła. Jest to światło wcześniej odbite, które już zdążyło przejść przez soczewkę. Z pewnością zrodziło się w twojej głowie pytanie - co z kolorowym obrazem? Wystarczy zastosować trójkolorowy dysk. Jest on odpowiedzialny za różne barwy widoczne na ekranie.

Projektory LED działają na zgoła innej zasadzie. Ma on w sobie ogromne ilości ciekłych kryształków. Ulegają one procesowi polaryzacji, który powoduje energia elektryczna indukowana światłem. W ten sposób powstają wiązki barwne o konkretnym widmie, a następnie przepuszczane są one przez spolaryzowane kryształy. Właśnie to widmo pojawia się na twoim ekranie jako widoczny dla ciebie obraz. Projektory LED swoją nazwę zawdzięczają źródłu światła, czyli lampom LED. Znane są jednak także jak projektory LCD - jeśli trafiłeś na tę nazwę, przeglądając oferty w sieci, chodzi dokładnie o projektory LED.