Spółdzielnia czy wspólnota

Spółdzielnia czy wspólnota

Spółdzielnia czy wspólnota


Mieszkając w domu jednorodzinnym przez całe życie możemy mieć małe pojęcie o spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Niestety wiele osób w blokach mieszkalnym również często nie ma o nich pojęcia. Nie wiedzą czy ich mieszkanie należy do spółdzielni, czy do wspólnoty. Nie mają pojęcia praktycznie o niczym. Najważniejsze dla nich to życie w zgodzie z innymi sąsiadami. W sumie nie ma w tym nic złego, ponieważ urządzając głośne imprezy możemy im się narazić i dostać telefon od zarządcy, którego zadaniem jest zarządzanie i administrowanie nieruchomościami warszawa. Oczywiście o ile nasze mieszkanie należy do spółdzielni. We wspólnocie tego nie doświadczymy. No właśnie, jaka jest różnica pomiędzy dwoma instytucjami?



Spółdzielnia mieszkaniowa


Jednym z najważniejszych cech spółdzielni jest to, że to podmiot gospodarczy, która posiada osobowość prawną. Spółdzielnie reprezentuje rada zarządu, która z kolei wybiera zarządcę, którego zadaniem jest zarządzanie i administrowanie nieruchomościami warszawa. Oznacza to, że mieszkańcy płacą wyższy czynsz. Dlaczego? Ponieważ rada i zarządca otrzymują comiesięczną wypłatę za pracę, którą wykonują. Wgląd do składek oraz czynszu to jedyne informacje na jakie może sobie pozwolić zwykły mieszkaniec spółdzielni. Kiedy przychodzi czas remontu lub renowacji bloku, to zarządca wybiera firmę, dogląda prac oraz pilnuje terminów. Mieszkańcy nie mają za dużo do powiedzenia.



Wspólnota mieszkaniowa


Tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Wspólnota to taka “spółka”, do której się dołącza przy zakupie mieszkania. Wszyscy członkowie mają głos przy decyzjach dotyczących wspólnoty. Wagi ich głosów się różnią w zależności od wkładu. Wspólnota nie posiada osobowości prawnej i nie zatrudnia zarządcy i rady, więc jest o wiele tańsza w utrzymaniu. Przy wybieraniu firmy remontowej lub innej ekipy mającej wykonać konserwację wszyscy decydują o wyborze. Niestety często jest tak, że niektórzy członkowie nie zgadzają się na dane rozwiązanie z powodu swojego egoizmu. W dodatku często dochodzi do kłótni z powodu wagi głosów. Coraz więcej wspólnot decyduje się na wynajęcie zewnętrznej firmy, której zadaniem jest zarządzanie i administrowanie nieruchomości warszawa. Wspólnota dalej decyduje, lecz wszystkimi pracami (prawnymi, finansowymi oraz fizycznymi) zajmuje się firma.


Obie opcje mają swoje plusy oraz minusy. Przy kupnie mieszkania warto sprawdzić, czy należy ono do spółdzielni, czy do wspólnoty, ponieważ to zmienia całą sytuację diametralnie. Przeważnie o tym zapominamy, ponieważ za bardzo skupiamy się na metrażu, standardzie, lokalizacji i przede wszystkim cenie. Musimy dobrze przemyśleć swoją decyzję, aby przypadkiem nie podjąć złych kroków.